Wydawnictwo Kobiece

„DYSKRETNE SZALEŃSTWO” – DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ

+ Główna bohaterka ma POTĘŻNĄ osobowość. Nieustannie usiłuje pokonać traumę z dzieciństwa i nigdy nie przestaje nad sobą pracować.  Posiada też tajemniczą, ciemną stronę i nie zawsze dokonuje słusznych wyborów, ale jest niezwykle mocną postacią, która dodaje całej fabule wartości i smaczku.

+ Zdrowy wizerunek przyjaźni. W książce widzimy parę bardzo silnych relacji między kobietami. Jednak najbardziej intrygująca jest pozbawiona romantycznego charakteru przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Nie można dopatrzeć się dramatycznych miłosnych napięć między głównymi bohaterami, co czyni przekaz tej książki jasnym i godnym uwagi. Nie skupiamy się na błahych romansikach, a doceniamy głębię tej, nie oszukujmy się – poważnej, fabuły. Piękna przyjaźń zbudowana na fundamencie współpracy i zaufania rozkwita na naszych oczach.

+ Wszystko, tylko nie tanie romansidło! Nie zrozumcie nas źle, uwielbiamy dobry wątek miłosny. Jednak w tym przypadku mamy tak świeże spojrzenie na kobiecą książkę, że nie sposób tego nie docenić. Jasne, istnieją pewne podejrzenia, snucia, domysły, przesłanki, ale nic przytłaczającego nie odrywa nas od głównego nurtu fabuły. Oddech świeżego powietrza i doskonała konstrukcja opowieści!

Pokazanie szacunku wobec choroby psychicznej i różnych jej oblicz. W książce widzimy dwa przedstawienia zakładu dla osób zmagających się z szeroko pojętym obłędem. Jedno miejsce jest tragiczne – pacjenci traktowani są nieludzko. Drugie to w kontraście bezpieczny azyl. Wiele bohaterów trafia do ośrodków nie ze względu na problemy z umysłem, a fakt, że nie wpasowują się w ówczesne ramy społeczeństwa. Pięknie pokazane jest identyfikowanie człowieczeństwa u każdego – bez względu na to, co faktycznie dzieje mu się w głowie. Ten wątek też nie przytłacza – jest subtelnie wpleciony w całość.

+ Przeniesienie w mroczne zakamarki czasu i przestrzeni. Ta przeraźliwa rzeczywistość z przeszłości jest obłędna. Nie da się w niej nie zatracić… I ten dreszcz grozy!

Zanim sięgniecie jednak po lekturę, powinniście wiedzieć, że są tu brutalne wątki i szeroko pojęte tematy tabu. Nie da się oderwać. To podróż bez powrotu – pochłonie was już pierwszy rozdział.

Ta książka jest tak dobrze napisana, że od razu przenosi czytelnika do zamierzchłych czasów. Za Grace ciągną się demony przeszłości w postaci okrucieństwa, niewyobrażalnego cierpienia i rozczarowania najbliższymi. Skierowana do zakładu dla obłąkanych porzuca nadzieję, licząc na szybkie otępienie i zapomnienie o bólu. Jednak los szykuje dla niej zgoła inne przeznaczenie – ambitny doktor Thornhollow proponuje jej interesującą współpracę. Dziewczyna ma pomóc wytropić seryjnego zabójcę.

Piękna, szalenie obrazowa proza urzeka. Choć tematy są niewątpliwie mroczne, z każdego wersetu bije dziwna melancholia, która otula nas do cna i niejako pokrzepia. Pokazana jest również istota CELU – szeroko pojętej misji. Nierzadko to właśnie POCZUCIE sensu i powołania trzyma nas przy życiu i zdrowości umysłu.


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*