Wydawnictwo Kobiece

Wydawnictwo Kobiece - z książką kobiecie do twarzy!

JAK CZYTAĆ?

W trakcie czytania mają miejsce dwa równoległe procesy: widzenie i myślenie. Ważna jest między nimi harmonia.

Z tego punktu widzenia zdecydowanie najlepiej jest czytać w pozycji siedzącej, sytuując równocześnie tekst w takim położeniu, aby linia wzroku przebiegała prostopadle do płaszczyzny stronicy. Wymaga to z kolei, by książka / strona znajdowała się pod kątem 45 stopni w stosunku do powierzchni stołu. Jeśli bowiem leży ona płasko, następuje znaczne zniekształcenie liter i słów, ograniczające widzialność tekstu i szybkość czytania.

Oko najmniej się męczy, gdy tekst znajduje się w odległości około 35 cm. Normalna odległość przy czytaniu jest jednak dla każdego różna i może wynosić od 25 do 45 cm.

Jeśli czytanie ma być szybkie i owocne, wymaga ono optymalnych warunków zewnętrznych, najlepiej ciszy i odosobnienia. Gdy nie ma możliwości korzystania z oddzielnego pomieszczenia dobrze jest przyzwyczaić bliskich, by nie przeszkadzali nam w trakcie czytania.

Gdy czytaniu towarzyszy muzyka, następuje spadek koncentracji. Nie bez znaczenia są tu jednak indywidualne przyzwyczajenia i upodobania osoby czytającej.

PAMIĘTAJ!

  • Długie czytanie powoduje znużenie osłabiające zdolność koncentracji. Sensowne są więc krótkotrwałe lecz stosunkowo częste przerwy w czytaniu.
  • W trakcie długotrwałego czytania niezbędne jest wietrzenie pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Komórki mózgowe potrzebują tlenu
  • Niewłaściwe oświetlenie powoduje zmęczenie wzroku Jakie są więc optymalne warunki oświetleniowe podczas długotrwałej pracy wzrokowej? Jeśli nie ma możliwości czytania przy dziennym świetle, należy posługiwać się dwoma źródłami sztucznego światła. Jedno z nich powinno równomiernie oświetlać cały pokój, co pozwoli uniknąć szkodliwych dla oczu kontrastów, drugie – oświetlać czytany tekst i stanowisko pracy.

Należy pamiętać, że do długotrwałego czytania potrzeba więcej światła niż do czytania krótkotrwałego.

Do czytania powinno się stosować wyłącznie żarówki. Korzystanie ze świetlówek (lamp fluorescencyjnych) przy długotrwałym czytaniu jest szkodliwe i niedopuszczalne.

MAJA

 

Żródło: http://www.czytanie.pl/index.php?strona=I-4


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*