Wydawnictwo Kobiece

Wydawnictwo Kobiece - z książką kobiecie do twarzy!

JAK SZYBKO CZYTAĆ?

W czym tkwi sztuka szybkiego czytania? Zapamiętajcie parę ważnych haseł.

SZEROKIE POLE WIDZENIA

Trzeba ćwiczyć pole widzenia w wolnych chwilach. Kiedy macie czas, w domu, w tramwaju czy w drodze spróbujcie na coś spojrzeć, a potem stopniowo postarać się poszerzyć pole widzenia (czyli widzieć więcej rzeczy naokoło). Regularne ćwiczenia powinny być pomocne.

KONIEC Z SUBWOKALIZACJĄ

Subwokalizacja to taki wewnętrzny lektor w naszej głowie, który czyta słowa „na głos” w umyśle. Jest ona przeszkodą w szybkim czytaniu, bo wówczas tempo przyswajania tekstu równa się tempu mówienia. Podobno dobrym sposobem na początek pozbywania się subwokalizacji jest wystukiwanie rytmu dłonią. W miarę ćwiczeń prędkość może się poprawić.

SZYBKIE CZYTANIE TYLKO ZE WSKAŹNIKIEM

Agnieszka Luberadzka z NetAkademii mówi: „Podczas czytania powinien nam towarzyszyć wskaźnik, który będzie wyznaczał tempo czytania. Może w tym celu posłużyć nawet zwykła kredka. Ważne jest, aby wskaźnik poruszał się wzdłuż wersów zawsze nieco szybciej, niż dotychczas poruszał się na nich wzrok. W ten sposób wymuszamy na oczach szybsze poruszanie się. Nie musimy bowiem długo patrzeć na tekst, by móc go przeczytać. Wystarczy szybki rzut oka, by móc zakodować treść. Zmniejszenie czasu fiksacji można ćwiczyć poprzez krótką rozgrzewkę przed czytaniem. Wystarczy przez kilka minut wodzić wzrokiem za wskaźnikiem, którym wykonujemy ruchy wzdłuż wersu, dbając o wykonywanie tylko dwóch fiksacji – ruch ręki więc ma być skokowy”.

SKUPIENIE

Wiadomo, że koncentracja jest kluczowym elementem przy czytaniu.

Wpatrywanie się w dany punkt bez mrugania to dobry sposób na ćwiczenie tej umiejętności. Może to być nudne, ale powinniśmy starać się nie myśleć o niczym innym. Jeśli kogoś zbyt to nuży, to może spróbować patrzeć na rysunki i zapamiętywać jak najwięcej detali.

A jakie są Wasze sposoby na szybkie czytanie? A może nie zależy Wam na tempie?


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*