Wydawnictwo Kobiece

JAK KOBIETA KOBIECIE – POLECAMY, CO PRZECZYTAĆ

Ostatnio ciekawym trendem na rynku wydawniczym są powieści, które dzieją się na różnych płaszczyznach czasowych. Polecamy trzy nowości, które urzekną miłośniczki szerszej perspektywy i dobrych, kobiecych książek.

DIAMENTOWA GÓRA

Cecily Wong

Recenzja Mai:

Przeczytałam powieść Cecily Wong w niecałe dwa dni. Nie mogłam się od niej oderwać; rzeczywistość przesycona nadzieją, miłością i stratą pochłonęła mnie całkowicie – to aż przerażające! Wszystko jest, z braku lepszego określenia, proste. Proste w dobrym tego słowa znaczeniu. Proste relacje, proste marzenia, proste do rozwiązania problemy, aż tu nagle… wszystko przestaje już takie być! I słowo proste ucieka gdzieś w siną dal… Piękno prostoty przekształca się w szpetną, brutalną rzeczywistość. 

To książka, która na długo, o ile nie na zawsze, pozostanie w mojej pamięci. Skupia się głównie na historii kobiet, a to cecha, na podstawie której szukam powieści do kolekcji. W głównej mierze fabuła koncentruje się na trzech pokoleniach klanu Leongów. Podstawowe poruszane wątki to nieśmiertelna miłość, szereg prób uzyskania poczucia niezależności i podejmowanie trudnych decyzji dotyczących przyszłości. Książka w intrygujący sposób opowiada o legendzie, która głosi o swoistej klątwie polegającej na tym, że każda osoba jest przypisana drugiej połówce. Brzmi romantycznie i wręcz miło, nieprawdaż? Istnieje jednakże mroczna strona tego przekleństwa. Jeżeli nie spełni się tego warunku i nie daj Boże zwiąże się z nieodpowiednią osobą, to losy całej pary są w niebezpieczeństwie. Cała konstrukcja, geneza i inne szczegóły są wytłumaczone na kartach powieści, toteż nie chcę się wgłębiać w misterne detale klątwy… Spoilery to nie dla mnie. Choć legenda jest interesującym narzędziem literackim, to tak naprawdę przeciekawy opis osobowości głównych bohaterów oraz historia rodu Leongów są elementami dzieła, które błyszczą niczym diamenty. A diament w tej powieści to przecież słowo klucz!

Kobiety, poza tym ta książka jest tak ciekawa, że ją dosłownie pochłonęłam. Misterne opisy rzeczywistości Chin czy Hawajów sprzed lat są naprawdę perełką. Polecam!

DZIEWCZYNA Z NAGIETKOWYM SZALEM

Susan Meissner

Recenzja Magdy:

Książka opowiada historię dwóch kobiet, których życia dzieli czasowa odległość całego wieku. Jednak coś je łączy. Jest to poczucie największej straty, czyli ukochanego partnera, oraz… tajemniczy, nagietkowy szal. Meissner jest obdarzona mistrzowską umiejętnością splatania oddalonych losów w tak subtelny sposób, że niekiedy czytelnikowi zdaje się, że zgłębia historię życia jednej i tej samej osoby. A przecież wymiary dwóch pań dzieli równo sto lat! Obie w wyniku tragicznych wydarzeń straciły bliskich. Obie czują się zawieszone między rozpaczą a szczęściem. I w końcu obie nie potrafią podjąć decydującego kroku. To właśnie wyjątkowy kawałek materiału – nagietkowy szal popycha je do działania, pozwalając dostrzec im piękną prawdę – miłość to najcenniejszy dar; coś, co potrafimy wytworzyć i doświadczyć bez żadnego nakładu materialnego. To nas zmienia, motywuje i ciągnie dalej w wędrówce zwanej życiem. Co więcej niezmiernie urzeka mnie fakt, że w postaci pięknej, poruszającej powieści można w tak ciekawy sposób zawrzeć historyczne fakty. Znane nam wydarzenia nabierają jeszcze więcej emocjonalnego ładunku, ożywają w nas na nowo i wzruszają do łez – i to niemałej ilości. Płakałam, ale po tym łkaniu czułam się czystsza i bardziej ludzka. Polecam!

POCAŁUNEK NA POŻEGNANIE

Tasmina Perry

Recenzja Ani:

Historia rozpoczyna się w Buckinghamshire w 1961 roku. Dominic Blake, szarmancki odkrywca spotyka uroczą i piekielnie inteligentną dziennikarkę. Nazywa się Rosamund Bailey i z niezachwianą pasją walczy o równe traktowanie kobiet oraz zapamiętale naciska na mówienie prawdy zawsze i wszędzie wbrew wszystkiemu. Oboje od początku czują do siebie nieodparty pociąg. Jak można się łatwo domyśleć już niebawem pałają do siebie niezwykłym uczuciem. Jednak to nie jest bynajmniej przewidywalna opowiastka… Ich miłość kwitnie, a przyszłość rysuje się w malowniczych barwach. Dominic ma udać się jeszcze tylko w jedną, jedyną podróż, a później… planowo staną na ślubnym kobiercu. Cóż, wiele się zmieni.  W pewnym momencie akcja książki przenosi się pięćdziesiąt trzy lata wprzód i poznajemy Abby Gordon. To archiwistka muzeum pracująca przy wystawie pod tytułem „Wielcy brytyjscy odkrywcy” mającej miejsce w Royal Cartography Institute. Kobieta zupełnie przypadkowo trafia na fotografię, która momentalnie przyciąga jej uwagę. Przedstawia bowiem mężczyznę i kobietę uchwyconych w chwili pożegnalnego uścisku. Wyblakły obraz chwyta Abby za serce, ponieważ sama zmaga się z miłosnym rozczarowaniem. Z tego powodu czuje sentymentalne rozżalenie bardziej niż kiedykolwiek. Próbuje dowiedzieć się, jaka historia stoi za tajemniczym zdjęciem, a wówczas zanurza się w świat pełen tajemnic, pięknego uczucia, ale i… niewyobrażalnego smutku.

Historia Abby zostaje zgłębiona na kartach książki i z każdym zdaniem rozwija się coraz bardziej. Kiedy ją poznajemy, dowiadujemy się, że ostatni partner ją zdradził. Nie mogąc mu wybaczyć, skupia się na katorżniczej pracy, jednak nuta rozczarowania intonowana cicho w jej duszy zostaje pobudzona do zagrania na sercu za sprawą widoku niezwykle emocjonalnej fotografii.  Co będzie później? Przekonajcie się same. Nie chcę zdradzać wam zbyt wiele fabularnych wątków. Dodam jedynie, że nie jest to typowa romantyczna powiastka, jak myślałam na początku. Tak, dałam się złudzić pięknymi słowami, urokliwymi opisami i ewidentnie idącej ku romantycznej historii fabule. Akcja jednakże się rozkręci. Wiele innych, niezwykle ciekawych motywów pojawia się w tej historii: szpiegostwo, lekki humor, napięcie, zdrada, tragedia, dramat… Niekoniecznie w tej kolejności.

Zasadniczo nie jestem fanką książek, które skaczą w tę i z powrotem w czasie, jednak akurat ta powieść jest wyjątkowa. Historie są urzekające, a sam styl piękny i przejrzysty. Polecam!


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*