Wydawnictwo Kobiece

Książka, której nie możesz przegapić!

Już 25 marca ukaże się oparta na prawdziwej historii książka „Światło ukryte w mroku” Sharon Cameron.

W trakcie drugiej wojny światowej w Przemyślu miała miejsce przejmująca historia dwóch sióstr: nastoletniej Stefanii i kilkuletniej Helenki Podgórskich. W trudnych i brutalnych czasach, kiedy życie ludzkie nie miało większej wartości, dwie odważne siostry postanowiły ocalić trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu swojego domu.

Kiedy w 1943 roku nastoletnia Stefania zaręczyła się z Maxem Diamantem, młodzi musieli ukrywać ten fakt w tajemnicy – ona była katoliczką, on – Żydem. Gdy do Przemyśla wkroczyła armia niemiecka, rodzina Maxa została zabrana do getta, a brata i matkę Stefanii zesłano na przymusowe roboty do Niemiec. Młoda dziewczyna została sama, zdana tylko na siebie, mając pod opieką kilkuletnią siostrę. Pewnego dnia w jej domu rozległo się pukanie.  Za drzwiami stał jej ukochany, który uciekł z pociągu jadącego do obozu śmierci. Dzięki wielkiej odwadze siostry podjęły decyzję o ukryciu Maxa, a później także kolejnych dwunastu osób pochodzenia żydowskiego.

„Stefania w ciągu dnia pracowała w fabryce. Młodsza siostra Helena zajmowała się w tym czasie ukrywanymi. Przynosiła im posiłki i wodę do mycia, prała odzież, a także wynosiła nieczystości.

Siostry Podgórskie zdawały sobie sprawę, że sąsiedzi domyślają się, że mieszkają u nich Żydzi, nikt jednak nie doniósł o tym Niemcom. Pomimo wielu trudności, wszyscy ukrywający się u Podgórskich przeżyli do końca okupacji niemieckiej”.

O historii sióstr Podgórskich powstał film Hidden in Silence”.

Dom, w którym w czasie wojny mieszkała nastoletnia bohaterka do dziś można zobaczyć w Przemyślu >>ZOBACZ<<

Wiarygodność opowiedzianej w powieści „Światło ukryte w mroku” historii potwierdza syn Stefanii, Ed Burzmiński:

„Książka jest wierna prawdziwej historii dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała autorka, przygotowując się do jej napisania. Sharon stworzyła porywającą opowieść, która łączy w sobie poczucie wszechogarniającego strachu z pewną niefrasobliwością oraz ukazuje niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej Mamy. »Światło ukryte w mroku« przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania”.

Premiera powieści „Światło ukryte w mroku” już 25 marca!

Książkę możesz zamówić >>TUTAJ


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*