Wydawnictwo Kobiece

Przepis na udaną majówkę

Las to idealne miejsce, by wyciszyć umysł, zaczerpnąć świeżego powietrza i rozkoszować budzącą się do życia przyrodą. W nadchodzący weekend warto nieco urozmaicić „zwyczajny” spacer po lesie i zażyć prawdziwej leśnej kąpieli. Na czym ona polega? Zdaniem M. Amos Clifford, autorki książki „Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury” (link aktywny https://bit.ly/3cLlcUa) to swobodne przebywanie wśród drzew, pozbawione konkretnych oczekiwań i nastawione na czystą przyjemność.

„Polega na zanurzaniu zmysłów w substancji o szczególnych właściwościach – oceanicznej atmosferze obszarów leśnych. Poruszając się w powolnym tempie, możesz całkowicie skupić się na odbieraniu niezliczonych bodźców zmysłowych z otoczenia. Odczujesz więc powiew wiatru na skórze, usłyszysz bulgotanie potoku i śpiew ptaków, zobaczysz poruszające się na wietrze drzewa. Koncentracja na doznaniach zmysłowych pomoże ci wyciszyć głośną kakofonię myśli. Obecnie wielu ludzi na całym świecie zażywa kąpieli leśnych, aby połączyć się z naturą i odpocząć od codziennych stresów”

Obcowanie z drzewami, wsłuchiwanie się w odgłosy lasu to pomocne praktyki, które powinien uprawiać każdy dbający o duszę i ciało człowiek. Uzdrawiająca moc Natury jest na wyciągnięcie dłoni. Jak zażywać leśnych kąpieli? Prezentujemy krótki poradnik krok po kroku:

 

🌿 Zacznij od wyraźnej intencji zażycia kąpieli leśnej.

🌿 Ścieżka, którą wybierzesz, powinna być dostępna i łatwa do przejścia.

🌿 Uroczyście wyznacz próg będący początkiem twojego spaceru po lesie.

🌿 Pozostań w jednym miejscu przez co najmniej piętnaście minut, eksplorując je wszystkimi swoimi zmysłami.

🌿 Spaceruj powoli przez dwadzieścia minut, zwracając uwagę na to, co się dzieje wokół ciebie.

🌿 Wybierz jedno do trzech zaproszeń leśnych – wykonaj kilka długich, powolnych, głębokich oddechów, zwróć uwagę na swoje ciało, spójrz na niebo i inne przejawy życia w pobliżu. Jeśli jakiś szczegół otoczenia przykuł twoją uwagę, skieruj się w jego stronę. Podążaj w kierunku, który wskazuje ci las.

🌿 Zwróć uwagę na to, co znajduje się wokół ciebie. Szeptem lub najlepiej w myślach doceń to i opisz, jaki dar otrzymałeś. Przykład: „Oto drzewo, które użyczyło mi cienia i miejsca do odpoczynku”.

🌿 Jeśli to możliwe, przeprowadź ceremonię parzenia herbaty, z przekąskami i rozmową.

🌿 Zakończ spacer tak zwanym progiem włączenia, zaznaczając koniec swojej kąpieli leśnej i powrót do codziennych doświadczeń.

Życzymy Wam udanej majówki, a po więcej leśnych wskazówek zapraszamy >TUTAJ<


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*