Wydawnictwo Kobiece

5 CIEKAWOSTEK O BOŻYM NARODZENIU – CZY WIEDZIAŁYŚCIE, ŻE…?

Wiem, że kieruję swoje słowa do oczytanych kobiet, a takie panie ubóstwiają ciekawe fakty! Z okazji nadchodzącej Gwiazdki dzielę się z Wami kilkoma zaskakującymi informacjami:

  1. Jezus Chrystus urodził się nie zimą, a wiosną. Z tego względu w Biblii możemy znaleźć opisy pastuszków, którzy pasają swoje trzody. Znana nam data, czyli 25 grudnia to ustalenie papieża Juliusza I, który jako pierwszy zdecydował, że urodziny Jezusa zostaną oficjalnym Świętem. Cóż, chyba dobrze zrobił! Czy wyobrażacie sobie ideę „zielonych”, a nie „białych” Świąt? To już nie byłoby to samo!
  1. Magia Świąt czaruje nawet w najbardziej zaskakujących i… okrutnych warunkach. Podczas I Wojny Światowej w wigilię walczący zawiesili broń i zaczęli wspólnie śpiewać kolędy. Zarówno brytyjscy jak i niemieccy żołnierze opuścili swoje pozycje i przywitali się życzeniami. Wydarzenie to znane jest na kartach historii jako Bożonarodzeniowy Rozejm 1914. To godne podziwu!
  1. Mikołaja kojarzymy jako wesołego dziadka, który dziarsko mknie na saniach, przecinając zimowe niebo. Czy wiecie, że ten wizerunek został wykreowany przez autora, który wymyślił postać jeźdźca bez głowy? Washington Irving wydał w 1819 roku zbiór opowiadań pt. The Sketch Book of Geoffrey Crayon. W jednym z nich autor opisał sen, w którym Święty Mikołaj przemierza niebo w latających saniach. Owe opowieści zyskały tak wielką popularność, że nawet słynny Karol Dickens przyznał, że to praca Irvinga zainspirowała go do napisania Opowieści Wigilijnej. 
  1. Jemioła jest kojarzona z ogromną czułością i pocałunkami. Celtyckie legendy głoszą, że leczy rany, zwiększa płodność, przynosi fortunę oraz chroni przed złymi mocami. Zwyczaj całowania się pod jemiołą pojawił się dopiero w czasach wiktoriańskich, czyli w latach 1837-1901. Jest to paradoksalne, bo właśnie w tamtych czasach emanowanie cielesnością było piętnowane i uznawane za najgorsze, nieprzyzwoite zachowania. Na szczęście teraz może śmiało dawać buziaki ukochanym!
  1. Co kraj to obyczaj! Z okazji Świąt Finowie często odwiedzają sauny. Z kolei Portugalczycy urządzają wieczerzę wigilijną również dla bliskich, którzy odeszli. Oznacza to, że na stole pojawiają się dodatkowe nakrycia dla dusz zmarłych. Niektórzy Grecy wierzą, że gobliny zwane kallikantzeri buszują na wolności w okresie od Wigilii do święta Trzech Króli. Co interesujące, Grecy nie wymieniają się podarkami w Wigilię, tylko dopiero 1 stycznia. Mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii, z racji położenia geograficznego, z okazji świąt… grillują! Wyobrażacie sobie pierożki z grilla? Mniam :). Hiszpanie natomiast organizują najstarszą na świecie, bardzo słynną loterię. Do tej pory suma wygranych wyniosła prawie 11 miliardów złotych. 

Interesujące? Z okazji nadchodzących Świąt życzę Wam jeszcze więcej zaintrygowania tym, co niespotykane i zgłębiania wiedzy w każdej materii, która Was interesuje! Wszystkiego ciekawego!

30815141170_417cf24d12_z

kaboompics.com

Artykuł napisany na podstawie http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/10-rzeczy-ktorych-mogliscie-nie-wiedziec-o-bozym-narodzeniu,195006.html


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*