Grupa Wydawnictwo Kobiece
Barbie i Ruth

„Barbie i Ruth” – odkryj historię kobiety, która zmieniła świat zabawek

Wydawnictwo Kobiece wznowiło książkę „Barbie i Ruth” autorstwa Robin Gerber. Ta fascynująca biografia przenosi czytelników w świat najsłynniejszej lalki świata, Barbie. Jednocześnie ukazuje niezwykłe życie i sukcesy jej pomysłodawczyni, Ruth Handler, silnej i kreatywnej businesswoman o polskich korzeniach.

Barbie i Ruth: ikona zabawek i niezwykła kreatorka

Barbie, ikona zabawek, wzbudzała zachwyt i fascynację niemal każdej dziewczynki od momentu swojego debiutu w 1959 roku. W czasie swojej historii uczestniczyła m.in. w igrzyskach olimpijskich, pracowała jako pilotka sił powietrznych czy startowała w wyborach na prezydenta. 
Jednak opowieść o powstaniu tej kultowej lalki to również historia Ruth Handler, której życie nie było tak kolorowe, jak wydawać by się mogło. Prowadzenie przedsiębiorstwa w męskim świecie lat pięćdziesiątych nie było łatwe. Idea stworzenia lalki o kobiecych kształtach spotykała się z krytyką. Mimo wszystko, dzięki determinacji i uporowi, Ruth odniosła oszałamiający sukces.

Trudny start dziesiątej córki polskich imigrantów

Ruth Handler, która urodziła się 4 listopada 1916 roku w Denver, była niezwykłą postacią. Łączyła w sobie rolę amerykańskiej przedsiębiorczyni i twórczyni ikony dziecięcej zabawy – lalki Barbie. Jej życiowy szlak, naznaczony zarówno wyzwaniami, jak i triumfami, w znaczący sposób wpłynął na historię przedsiębiorczości i kultury dziecięcej.
Wczesne lata życia Ruth były trudne. Jako dziesiąte dziecko polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia, została wysłana do siostry w wyniku choroby matki. To doświadczenie ukształtowało jej charakter i determinację.
Ruth rozpoczęła swoją karierę zawodową podczas studiów na University of Denver, pracując nad projektami dla renomowanych firm, takich jak Paramount czy Douglas Aircraft.

Wielkie wyzwania, wielkie pomysły

W czasie II wojny światowej, kiedy plastik był zarezerwowany dla celów wojskowych, Handlerowie zmuszeni byli używać zamienników, takich jak drewno niskiej jakości. To właśnie wówczas narodziła się firma Mattel. Początkowo specjalizowała się w produkcji mebli, a później stawiała pierwsze kroki na rynku zabawek.
W 1956 roku podczas wakacji w Szwajcarii doszło do przełomowego momentu. Ruth razem z córką zobaczyły wystawę lalek przypominających dorosłe postacie. To zainspirowało Ruth do stworzenia lalki, która stałaby się nie tylko zabawką, ale także ikoną kultury masowej. Przez trzy lata uparcie forsowała pomysł lalki Barbie, która w 1959 roku trafiła na rynek i stała się jednym z największych sukcesów w historii zabawek.

Walka z chorobą

Ruth Handler nie tylko odniosła triumf w biznesie, ale także stawiła czoła osobistym wyzwaniom. W 1970 roku zdiagnozowano u niej raka gruczołu sutkowego, jednak dzięki mastektomii i jej determinacji pokonała chorobę. Po tym przeżyciu Ruth założyła firmę Ruthton Corp., produkującą protezy piersi dla kobiet po mastektomii. Jej zaangażowanie w tę dziedzinę zyskało uznanie, a jej działania wspierała nawet ówczesna pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Betty Ford.

Dziedzictwo kreatywności i determinacji

Ruth Handler zmarła w 2002 roku w wieku 85 lat po komplikacjach po operacji raka jelita grubego. Jej życie i działania zostały uhonorowane wieloma nagrodami. To m.in. tytuł Women of the Year in Business przyznany przez „Los Angeles Times” czy Volunteer Achievement Award od American Cancer Society.

Dziedzictwo Ruth Handler przetrwało w kulturze dziecięcej i historii przedsiębiorczości, a lalka Barbie nadal bawi i inspiruje dzieci na całym świecie. Jej historia to nie tylko opowieść o sukcesie w biznesie. To także przykład siły, determinacji i twórczego geniuszu, który zmienił oblicze zabawek i wpłynął na dziecięce marzenia na całym świecie.

Książka “Barbie i Ruth” bazując na oryginalnych badaniach, obszernych wywiadach i wcześniej niedostępnych materiałach, rzuca światło na fascynującą historię, jak dwie niezwykłe kobiety na zawsze zmieniły amerykański świat biznesu i kultury. Wznowienie tej książki to okazja dla czytelników, aby zgłębić tajemnice sukcesu Barbie i odkryć inspirujące życie Ruth Handler.

Monika Kalicka
Udostępnij
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Wydarzenia