Wydawnictwo Kobiece

„DALILA” – POWIEŚĆ NASZYCH CZASÓW

STOJĄC W KOLEJCE

Dalila to arcydzieło, które jest niezwykle potrzebne w dzisiejszych czasach. Jason Donald rozpoczyna swoją niezwykłą powieść od opisu kolejki w Heathrow. To ciekawy zabieg, bowiem stanie w długim ogonku to coś, z czym możemy się niejako utożsamić. Każdy z nas doświadczył poczucia czystej nudy stania w kolejce. Już od samego początku coś na kształt współczucia rysuje się w naszych umysłach. Dalila czeka, aby okazać swój paszport urzędnikom zajmującym się imigrantami. Jesteśmy w sposób naturalny i niemal gładki wprowadzeni w jej położenie i sytuację oraz rozumiemy ogrom uczuć, które jej towarzyszą. Jason Donald jest szalenie uzdolnionym pisarzem, którego styl zachwyca i pozwala w pełni wczuć się w powieść.

KIEDY „WYBAWCA” OKAZUJE SIĘ WROGIEM

Kiedy Dalila przybywa do Wielkiej Brytanii w celu ucieczki od kenijskiej przemocy, zostaje zastraszona przez tych samych ludzi, którzy zorganizowali jej podróż. Odwrócili się od niej rzekomi wybawcy. Widzimy wówczas dwulicowość, dwie odsłony człowieczeństwa, które nierzadko biją się w jednej i tej samej osobie. To zadziwiająco prawdziwe i smutne. Dające do myślenia. Wiele intrygujących postaci przewija się przez kartki Dalili, a każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Donald pokazuje nam to, co najlepsze i to, co niestety najgorsze w ludziach.

O KOBIECOŚCI I UBUNTU SŁÓW PARĘ

Sam obraz Dalili nie jest sztucznie wyidealizowany. Nie jest niewinną, bezbronną kobietą z sercem na dłoni. Niezmiernie irytuje ją fakt, że syryjscy uchodźcy zgarniają całą uwagę. Jednak powoli zapoznaje się z afrykańskim konceptem Ubuntu. Ubuntu to ideologia, która głosi, że nie człowiek nie może odnaleźć wewnętrznego bezpieczeństwa, pełni człowieczeństwa i spokoju, jeśli inni nie są bezpieczni i spokojni, przekonani o swoim człowieczeństwie. Ubuntu głosi, że wszyscy winniśmy być jednym organizmem – każdy człowiek jest zależny od innego człowieka.

JAKIE JEST PRZESŁANIE?

To centralny koncept tej książki – Dalila ukazuje nam rozdzielenie dobra i zła oraz tego jak pojedyncze decyzje mogą zmienić czyjeś życie w sposób maksymalny. Dalila to nie jest gotowy przewodnik oferujący rozwiązanie dla społeczeństwa, ale z kart książki emanuje jedna zasada, którą powinien znać każdy: empatia i współczucie to potęga. Traktując innych powinniśmy zawsze pytać siebie czy my chcielibyśmy być tak potraktowani. Jak byśmy zachowali się w odwrotnej sytuacji? Ta książka zgłębia wieczny konflikt między moralnością a prawem oraz pokazuje horrendalnie straszne konsekwencje z pozoru błahych decyzji. Mocno zaakcentowana jest też po prostu potęga prawdziwej, ludzkiej przyjaźni.

Historia, którą każdy mógłby wziąć sobie do serca. Niektóre rzeczy powinny być niezmienne niezależnie od wieku, rasy, płci czy kultury.


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*