Wydawnictwo Kobiece

Jak wydać książkę? 15 pytań i odpowiedzi

Przed Wami najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi, które wskażą drogę wszystkim tym, którzy marzą o wydaniu własnej powieści, poradnika czy romansu. Miłej lektury!

 

1) Czy jest jakiś podstawowy schemat napisania dobrej książki?

 

Małgosia Święcicka: To bardzo trudne pytanie 🙂 Najłatwiej odpowiedzieć, że tak, musi mieć początek, rozwinięcie i zakończenie. Nie ma jakiegoś tajemniczego sposobu na bestseller – każdy gatunek rządzi się innymi prawami, wymaga innego stylu czy budowania napięcia lub tworzenia bohaterów. Z mojego doświadczenia wynika, że podstawą dobrej książki jest przemyślany pomysł na fabułę i bohaterów – jeśli mówimy o powieściach. 

 

Na to pytanie odpowiedziała również nasza redaktor Agata Garbowska, specjalistka od romansów:

 

Wiele zależy też od gatunku. W romansach ważna jest akcja i chemia między bohaterami. Kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji też skusi potencjalne czytelniczki. I oczywiście gorące sceny łóżkowe, które nie będą schematyczne. Warto całą fabułę przemyśleć i to kilkukrotnie, aby mocny początek spotkał się z równie dobrym zakończeniem. Nie należy też bać się myśleć poza schematami. Wszyscy kochamy historie o współczesnym kopciuszku i jego mafijnym księciu, ale jeżeli uważasz, że pora na coś nowego, to usiądź do pisania i szalej na klawiaturze!

 

Od siebie dodam, że warto pomyśleć o kilku kwestiach: rozpisać postaci pierwszo- i drugoplanowe, tak dokładnie jak tylko dasz radę; zaplanować wszystkie lokacje pojawiające się w książce i wynotować sobie najważniejsze rzeczy o nich; ponadto rozpisać w punktach najważniejsze sceny książkowe, w tym wszystkie zwroty akcji. Może jakaś postać drugoplanowa, nagle okaże się decydująca w twojej historii?

 

2) Czy osoba, która jest jeszcze niepełnoletnia mogłaby wydać książkę?

 

Małgosia Święcicka: Tak, ale umowa wydawnicza musi być podpisana przez osobę pełnoletnią – najczęściej jest to rodzic lub opiekun niepełnoletniego. Niedawno wydaliśmy książkę, której autorką jest Kalina Jakubczak, trzynastoletnia dziewczynka, która na co dzień pływa po morzach z rodzicami.

 

3) Czy książka może być moją fikcją, czy musi być poparta np. opiniami specjalistów?

 

MŚ: To zależy o jakim gatunku mówimy. Fantastyka rządzi się swoimi prawami i tam ograniczeniem może być tylko wyobraźnia, ale i bohaterowie książki z tego gatunku muszą być wiarygodni. Jeżeli natomiast tworzymy powieść, która dzieje się w znanej nam rzeczywistości, to dobrze jednak opierać się na faktach. Na przykład jeśli tworzymy powieść, której akcja dzieje się w górach, to nie wprowadzajmy tam nagle scenek, które dzieją się na plaży pełnej wydm. Jeśli naszym bohaterem jest pięcioletnie dziecko, to raczej mało wiarygodne będzie, jeśli będzie posługiwało się zdaniami wielokrotnie złożonymi i słownictwem naukowym.

 

AG: Ponadto warto zawsze czerpać ze swojej wiedzy i znanych nam rzeczy, zwłaszcza na początku. Jeżeli opieramy swoją książkę na obcych nam schematach lub chcemy opisać coś, co wykracza poza naszą wiedzę, warto zasięgnąć rady specjalisty i zrobić dokładny, wyczerpujący research. Czytelnicy potrafią być bezlitośni w wytykaniu błędów. Również wydawca może zapytać,  skąd wiedza na jakiś temat. I mówię tutaj tylko o powieściach. Jeżeli natomiast chcesz napisać poradnik, to specjalistyczna wiedza, najlepiej udokumentowana lub możliwa do udowodnienia w jakiś inny sposób, jest niezbędna do zbudowania zaufania czytelnika i potencjalnego wydawcy.

 

4) Czy wprowadzacie zmiany w tekstach, wyrzucacie jakieś rozdziały?

 

MŚ: Tak, ale nigdy ze szkodą dla książki. Tak samo jak autorom zależy nam na dobrym przyjęciu tytułu przez czytelników, więc jeśli usuwamy jakieś partie tekstu, to tylko dlatego, że szkodzą książce – np. nie pasują do gatunku lub wprowadzają zbędny dysonans w powieści albo są powtórzeniami czegoś, co już w tekście było raz opowiedziane. Nie bójcie się więc redakcji tekstu, bo osoba postronna, w dodatku taka, która ma doświadczenie na rynku wydawniczym, widzi w waszym tekście więcej niż wy i nigdy nie ma złych intencji wprowadzając zmiany. Wy widzicie swoje dzieło jako pojedynczy utwór, wasze dziecko tworzone przez kilka miesięcy. Redaktor widzi je w kontekście szerszym – jak książkę, która będzie na rynku rywalizować z innymi dostępnymi tytułami, w określonym momencie roku wydawniczego i w zderzeniu z czytelnikami. 

 

AG: Każda poważna zmiana w książce jest najpierw konsultowana z autorem. Nie dopisujemy niczego za niego i nie tniemy jego książki bez poważnych ku temu argumentów. Zawsze zależy nam na tym, aby książka, jako dzieło finalne, wyszła jak najlepiej. 

 

5) Ile mniej więcej czasu mija od momentu wysłania książki do momentu jej wydania?

 

MŚ: To zależy, i to w dodatku od wielu czynników. Po pierwsze – od gatunku książki. Niektóre tytuły lepiej jest wydać na wiosnę, inne latem czy jesienią. Po drugie – od tego, w jakim stanie jest tekst. Czasem redaktor może zauważyć, że warto coś dopisać, zmienić, a takie zmiany wymagają czasu. W momencie, kiedy już zakończy się pracę nad tekstem, upływa ok. pół roku dalszej pracy nad książką, w co wliczają się redakcja, korekta, skład czy projektowanie okładki i opracowanie planu marketingowego.

 

6) Czy książkę wysyła się elektronicznie, czy zgłasza osobiście?

 

MŚ: Zdecydowanie lepiej jest wysłać książkę drogą elektroniczną, chociaż i te wysyłane pocztą lub składane w siedzibie wydawnictwa też do nas trafiają. Przypominam przy okazji, że wysyłamy pełen tekst książki, streszczenie i informację o autorze.

 

7) Czy macie określony gatunek książek, jakie wydajecie?

 

MŚ: Wydawnictwo Kobiece to także takie marki jak Wydawnictwo Young czy Mova, więc wydajemy naprawdę wiele gatunków książek: literaturę piękną, powieści obyczajowe, kryminały i thrillery, romanse, erotyki, literaturę faktu, poradniki (w tym też ezoterykę). Nie wydajemy np. poezji czy książek dla małych dzieci.

 

8) Co, poza napisaniem oczywiście, trzeba zrobić, żeby wydać książkę?

 

MŚ: Wysłać ją do wydawnictwa i czekać na pozytywną odpowiedź 🙂 Jeżeli pisanie to nie jest twoja jednorazowa przygoda, na pewno warto też budować społeczność wokół swojej twórczości, angażować się w życie grup dla pisarzy. Od siebie dodam, że warto tę napisaną przez siebie książkę odłożyć na dwa tygodnie do jakiegoś folderu w komputerze i przeczytać po tym czasie ponownie, poprawić i dopiero wtedy wysłać do wydawcy.

 

AG: Po napisaniu książki, warto dać sobie czas, aby o niej zapomnieć. I to dosłownie. Potem można do niej wrócić i ze świeżym umysłem sprawdzić wszystkie dziury fabularne czy inne błędy. Po takiej poprawce można ją wysłać do wydawnictwa. Warto dołączyć streszczenie książki, kilka słów o sobie i wszystko inne, co ułatwi pracę osobom po drugiej stronie maila. Upewnij się też, czy twoja książka ma wystarczająco dużo znaków, aby była właśnie książką, a nie nowelką lub opowiadaniem.

 

9)  Czy jest jakieś kryterium względem długości książki?

 

MŚ: Ponownie, wszystko zależy od gatunku, ale dobrze jest, jeśli książka ma minimum 200 tysięcy znaków w Wordzie.

 

10) Jak wyglądają poszczególne kroki autora przy wydaniu książki?

 

MŚ: Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi o wydaniu książki, autor podpisuje z wydawcą umowę wydawniczą. Potem rozpoczyna się praca autora z wydawcą nad tekstem – są nanoszone głębsze zmiany w tekście (o ile autor i wydawca zauważą taką potrzebę), następnie tekst jest przekazywany do prac redakcyjnych. Zadaniem autora jest potwierdzanie bądź odrzucanie kolejnych zmian, w międzyczasie tworzy się też projekt okładki do książki. Potem pozostaje już czekać na gotową książkę i włączać się w działania marketingowe.

 

11) Jaki jest koszt wydania własnej książki?

 

MŚ: Wydawnictwo Kobiece pracuje z autorami w tradycyjnym modelu wydawniczym, na podstawie umów wydawniczych, co oznacza, że koszt wydania książki pokrywamy my.

 

12) Czy jeśli się chce wydać książkę, to od razu trzeba Wam wysłać całość, czy można też fragment?

 

MŚ: Zdecydowanie całość. Jako wydawca musimy wiedzieć, czy fabuła książki jest dobrze poprowadzona do końca, jaki finał ma przedstawiona historia (jeśli mamy do czynienia z powieścią). Wyobraźcie sobie, że ktoś wymaga od was dokładnej recenzji książki, której przeczytaliście tylko pierwsze 30 stron… Tak właśnie przebiega nasza praca – musimy przeczytać i zaopiniować całość tekstu, żeby móc go obiektywnie ocenić.

 

13) Czy autor ma wpływ na wygląd okładki?

 

MŚ: Wydawca oczywiście konsultuje z autorem wygląd okładki, przedstawia mu przygotowane projekty i pyta o opinię. 

 

14)  Ile zarabia autor na swojej książce?

 

MŚ: Tyle, ile ustali z wydawcą i ma zapisane w umowie wydawniczej. Każdy przypadek jest trochę inny, więc trudno tutaj podać jedną kwotę – wszystko zależy od sprzedaży książki.

 

15) Czy wydawnictwo pomaga przy korekcie?

 

MŚ: Oczywiście! Żaden poważny wydawca nie pozwoli sobie na wydanie książki bez redakcji i korekty 🙂

 

Zostańcie w domach i piszcie książki! A potem… wysyłajcie do nas propozycje wydawnicze na adres:  

propozycje@wydawnictwokobiece.pl Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – każdego dnia dostajemy mnóstwo maili, a ze wszystkimi propozycjami szczegółowo się zapoznajemy – dlatego odpowiedź z naszej strony możesz spodziewać się w ciągu trzech miesięcy.


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*