Józefina Płotka debiutuje w Wydawnictwie Young
“Young” – jeden z imprintów Grupy Wydawnictwo Kobiece – wprowadził do swojej rodziny literackiej nową, obiecującą autorkę. Józefina Płotka podbiła serce wydawczyni Moniki Rossiter swoim debiutanckim dziełem pt. „Zanim wybuchnie słońce”, skierowanym do młodzieży i osadzonym w kontekście miłości queerowej.
Monika Rossiter podkreśla, że otrzymuje wiele propozycji wydawniczych, ale zaproponowana przez Józefinę wyróżniała się od razu.
Monika Rossiter, wydawczyni
Zaczęłam ją czytać i od razu poczułam, że jest to świadoma autorka, pełna wyczucia i talentu. Dopiero potem zauważyłam, że ma zaledwie 18 lat. Kolejna rzecz, która była bardzo wyraźna, to jej autentyczny styl, to jak rozumie ludzi dopiero wchodzących w dorosłość.
Dodaje również, że praca nad tekstem odbywała się w czasie, gdy Józefina zdawała maturę, co dodatkowo podkreśla jej wyjątkowość jako autorki debiutującej.
Inspiracje do książki
Młoda autorka podkreśla że inspiracje do książki czerpała z własnych doświadczeń. „Zanim wybuchnie słońce” to połączenie licealnych realiów z wydarzeniami, których nie było jej dane doświadczyć z powodu pandemii. Pisząc, Józefina eksploruje swoje marzenia i inspiruje się także innymi artystami oraz otaczającym ją codziennym życiem.
Każda moja książka zawiera skrawki moich marzeń. Oprócz tego dosyć klasycznie inspirują mnie inni artyści i ich utwory, ale też to, co mnie otacza, na przykład usłyszane urywki dialogów lub ładne miejsca. Zwyczajna codzienność jest dla mnie największą inspiracją.
Józefina Płotka
Za wydawcą autorka zaczęła rozglądać się jeszcze w czasie pisania “Zanim wybuchnie słońce”. Skupiła się na wydawnictwach specjalizujących się w książkach dla młodzieży i polskich autorach.
Książki Younga czytałam od dawna, więc to tutaj postanowiłam spróbować swoich sił. Uważam się za wielką szczęściarę, bo to pierwsze wydawnictwo (z trzech), do których wysłałam propozycję wydawniczą i pierwsze, które mi odpisało.
Największym wyzwaniem dla debiutującej autorki – jak sama mówi – było doprowadzenie historii do końca i zamknięcie wszystkich wątków.
Same poprawki tekstu z początku również były dla mnie nie tyle co trudne, co stresujące. Naturalnie okazało się, że niepotrzebnie, bo przecież ich celem jest dopracowanie tekstu do jak najlepszej formy. I to chyba była największa radość – zobaczenie już skończonej książki i świadomość, że dałam z siebie wszystko, by ją taką ujrzeć.
Przy pisaniu “Zanim wybuchnie słońce” autorka inspirowała się twórczością Sophie Gonzales, Jandy Nelson i Casey McQuiston, by jak najlepiej oddać sytuację i trudności queerowych bohaterów.
Czytelnicy zainteresowani tematem miłości queerowej
Autorka zaznacza, że jest to istotny temat zwłaszcza dla literatury młodzieżowej. Cieszy się, że na rynku pojawia się coraz więcej książek, które prezentują queerowe związki jako coś normalnego i zdrowego. Po premierze książki autorka doświadczyła jedynie kilku homofobicznych komentarzy, których się spodziewała. Zaznacza, że jej książka trafia w ręce dobrych czytelników, którzy są zainteresowani tematem miłości queerowej i poszukiwali takiej literatury.
Sama kilka lat temu, kwestionując swoją tożsamość, nie widziałam w książkach czy serialach osób z podobnymi rozterkami, co ja, więc dochodzenie do prawidłowych wniosków było utrudnione. Cieszę się, że to się zmienia i młodsze osoby nie muszą już przechodzić przez to, co ja.
Józefina Płotka
Zwraca też uwagę na książki bogate w elementy związane z poszukiwaniami tożsamości i trudnościami dorastania, które z pewnością trafią w gusta młodzieży licealnej, które można znaleźć w Wydawnictwie Young.
Twórczość Sophie Gonzales sprawdzi się idealnie, szczególnie moje ukochane „Only mostly devastated”. Na pewno na uwagę zasługują też „Pasujemy do siebie” Emmy Lord, „Practice girl” Estelle Laure i „Jak Moon Fuentez zakochała się we wszechświecie” Raquel Vasquez Gilliland. W każdej z tych książek znalazłam elementy, z którymi się utożsamiam, takie jak poszukiwanie siebie, odnajdywanie się w tłumie oraz zwyczajne trudy dorastania. Z czystym sercem mogę je polecić młodzieży licealnej.
Józefina ma już zaplanowane dwie kolejne książki młodzieżowe i planuje eksperymentować także z innymi gatunkami. Jak twierdzi – queerowe postacie zawsze będą obecne w jej twórczości, ale zamierza również poruszać inne społeczne i kulturowe zagadnienia. Jej ulubione (oprócz klasyki) książki, to: “Wierzyliśmy jak nikt” (Rebecca Makkai), “Szczygieł” (Donna Tartt) i wszystko spod pióra R.F. Kuang. Jak podkreśla autorka – te książki poniekąd wyznaczają kierunek, w jakim chciałaby pójść ze swoim pisaniem i kreowaniem postaci.
Józefina Płotka obecnie studiuje e-edytorstwo i techniki redakcyjne. W przyszłości zamierza pracować w wydawnictwie. Jej główne zainteresowania to literatura, pisanie, czytanie, eksploracja nowych gatunków, filmy oraz obserwacja rozwoju rynku wydawniczego i literackich trendów.
“Zanim wybuchnie słońce” Józefina Płotka
Leon, buntowniczy nastolatek z małego nadmorskiego miasteczka, przeżywa trudności licealnego życia. Gdy jego sytuacja niespodziewanie się pogarsza, postanawia sprzeciwić się ojcu, dyrektorowi szkoły. Wpada na pomysł, by udawać związek z chłopakiem, którego ojciec nie akceptuje. Daniel, uwielbiający być w centrum uwagi, zgadza się na tę ukartowaną sytuację. Nie przewiduje jednak, że zaprzyjaźni się z Leonem i otworzy się na swoje emocje. Między chłopakami rodzi się porozumienie, odkrywają, że mają więcej wspólnego, niż sądzili. Historia ta, pełna komplikacji i głęboko skrywanych uczuć, stawia pytanie, czy mimo wszelkich przeciwności serca dwóch chłopców zdołają znaleźć szczęśliwe zakończenie.