Wydawnictwo Kobiece

KOBIETY, KTÓRE ŻAŁUJĄ, ŻE SĄ MATKAMI

NIE CHCĘ DZIECKA – CZY TO SKRAJNE PRZYPADKI?

Kobiety na całym świecie są szykanowane za to, że śmią twierdzić, iż nie czują się spełnione w roli matki. A jak wiadomo jest to prawdopodobnie najtrudniejszy zawód na świecie. Zdarza się, że kobieta w tej funkcji czuje się jakby brakowało jej przestrzeni niezbędnej do rozwijania swoich podstawowych celów życiowych. Dziecko wysysa z niej całą pasję, zapał i energię, nie dając w zamian ani cienia satysfakcji.

PARCIE SPOŁECZNE – JAK JE ZNIEŚĆ?

 W swojej książce, Orna Donath nie tylko pokazuje różne oblicza „żałowania macierzyństwa”, ale również obrazuje niewyobrażalne cierpienie, jakie kobiety czują w roli matki. Podobać się może sposób, w jaki książka zaprezentowała ogromny nacisk presji wywieranej na matkach. Społeczeństwo próbuje bezdyskusyjnie narzucić kobiecie stosunek do jej własnego, osobistego potomstwa, jakby sama nie miała w tej kwestii niemal nic do powiedzenia.

ŻAL ŻALOWI NIERÓWNY

W tej kontrowersyjnej i szalenie ciekawej publikacji ukazane są różne kategorie żalu. Okazuje się, że ten ból można grupować i nie każde cierpienie ma takie samo źródło. Niektóre kobiety z perspektywy bardzo ogólnej są zadowolone z macierzyństwa, ale mają swoje momenty słabości, w którym najchętniej cofnęłyby czas. Kochają swoje dzieci, ale czasem po prostu nie mają już siły. Inne, gdyby na nowo miałyby dokonywać wyboru, nie zdecydowałyby się na ciążę w ogóle. Kategorycznie przeczą jakiejkolwiek satysfakcji odczuwanej z matkowania. W książce pokazane są głosy przeróżnych kobiet, które wnikliwie opisują, które aspekty macierzyństwa sprawiają im najwięcej problemów i bólu… Nierzadko zdarza się, że kobiety miewają problemy w związkach, okropne traumy czy męczące wyrzuty sumienia z powodu tego, że w duszy nie chcą być już matkami. Głównym wnioskiem wyciągniętym z tej książki jest to, że macierzyństwo to tak bardzo złożona kwestia, że jej elementem może być po prostu silne poczucie nieszczęścia…

POLE DO DYSKUSJI. NIE HEJTUJ! ZASTANÓW SIĘ!

Ta książka to pobudzenie do ciekawej dyskusji na temat: „Co to w ogóle znaczy być matką”. Jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia twardego faktu – matka jest również człowiekiem… Matka jest kobietą, a nie tylko maszyną do spełniania potrzeb i zachcianek swojego dziecka. Taka jest puenta. Surowa, ale często prawdziwa.


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*