Grupa Wydawnictwo Kobiece
Kury Justyna Bednarek

“Kury” Justyny Bednarek podbiły dziecięce serca

Justyna Bednarek jest jedną z najbardziej popularnych pisarek dla dzieci. Jej książki znikają z półek jak świeże bułeczki, rodzice wiedzą, że można je kupować w ciemno. 

Tradycyjne wartości w świecie technologii

Autorka świetnie pamięta wartości, jakimi kierowali się ludzie, zanim zaczęła nimi rządzić technologia. Te wartości to rodzina, przyjaźń, dobre relacje i otwartość na innych. Wszystkie je przedstawia w serii “Kury” w swoim charakterystycznym, pełnym ciepła i poczucia humoru tonie.

Kulisy tworzenia serii „Kury”

Już samo to, że główne bohaterki to dorodne kury rasy brahma (największe okazy drobiu domowego) jest niespotykane. I być może kura nie zostałaby główną postacią książki (a co dopiero cztery kury), gdyby nie fakt, że ten fragment autorka wzięła z własnego podwórka. Przyglądając się swoim czterem kurom postanowiła przenieść je na kartki książki, w dodatku z imionami. Augusta, Hildegarda, Belka i Żaneta to odmienne charaktery i zachowania.

Rodzina Ogórków: normalność z przymrużeniem oka

Kury, które zamieszkują z pięcioosobową rodziną Ogórków przy ul. Cudne Manowce. (Pokolenie Justyny Bednarek na pewno rozumie nawiązanie do piosenki Starego Dobrego Małżeństwa.) Cztery brahmy często ratują członków rodziny z opresji, uczą otwartości, a nawet świetnie radzą sobie z obsługą Internetu. Tworząc rodzinę Ogórków, Justyna Bednarek zadbała o to, by nie była to rodzina idealna. Ogórkowie są normalni, co ważne – tu zarówno dzieci, jak i rodzice – mają prawo do pomyłek. 

Jak mówiła w jednym z wywiadów autorka – na początku „Kury” miały być serią dwutomową. Jednak szybko okazało się, że cykl bardzo podoba się młodym czytelnikom. Książki o czterech kurach wymyślonych przez Justynę Bednarek zilustrowała Nika Jaworowska-Duchlińska. To przygody, które pokochają wszystkie dzieci, a i czytający im rodzice, również znajdą tam smaczki dla siebie.

Sukcesy serii „Kury” na rynku wydawniczym

W plebiscycie blogerów – “Lokomotywa – Książka dla niedorosłych 2023”  trzeci tom serii, czyli “Hip, Hip, KURA!”  zwyciężył w kategorii tekst. Plebiscyt “Lokomotywa” to inicjatywa blogerów piszących o książkach dla dzieci i młodzieży.

Natomiast pierwszy tom serii pt. “Kury z grubej rury” w postaci audiobooka znalazł się w Wielkiej Piątce Legimi w Rewirze Dziecięcym. W audiobooku można usłyszeć wcielającą się we wszystkich bohaterów Julię Łukowiak. 

Jeszcze w tym roku wydawnictwo “Świetlik” planuje wydać czwartą część cyklu Justyny Bednarek.

Monika Kalicka
Udostępnij
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Wydarzenia