Wydawnictwo Kobiece

NADIA HASHIMI O ŻYCIU AFGAŃSKICH KOBIET

Ostatnimi czasy daje się zaobserwować zwiększone zainteresowanie kulturą Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, co znajduje także odzwierciedlenie w książkach wydawanych obecnie na polskim rynku wydawniczym, zwłaszcza tych traktujących o losie afgańskich kobiet.

Jak stwierdziła Dorota Kozińska (latynistka, tłumaczka, podróżniczka): „W 2006 roku, kiedy przebywaliśmy z naszą misją w Afganistanie, sytuacja kobiet zaczęła gwałtownie się pogarszać. A przecież poprawa ich losu była jedną z najważniejszych obietnic Zachodu po obaleniu reżimu talibów. Nowo wybrane władze zniosły obowiązujący rozdział płci, kobietom zagwarantowano znaczący udział w parlamencie, rozpoczęły się starania o równy dostęp dziewcząt do edukacji. Dziś, w jedenastym roku operacji prowadzonych przez NATO – najdłuższego konfliktu zbrojnego od czasu wojny wietnamskiej – sprawy mają się niewiele lepiej niż w 2001, kiedy Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął inwazję pod kryptonimem Enduring Freedom. Pojawiają się nawet głosy, że Amerykanie są gotowi „przehandlować” prawa afgańskich kobiet w zamian za jak najszybsze wycofanie wojsk zachodnich z terytorium Afganistanu. Każda wojna uderza w najsłabszych i rozkręca spiralę nienawiści”. 

Książki o sytuacji kobiet zamieszkujących różne rejony świata są ciekawe także z tego względu, że w ostatnich latach w Polsce temat feminizmu i praw kobiet jest na topie. I bardzo dobrze! Wydawnictwo Kobiece nie odbiegło od tego trendu.

Nawiązaliśmy współpracę z agencją promującą Nadię Hashimi, która swoje publikacje dedykuje Afgankom. Co możecie przeczytać?

DOM BEZ OKIEN

Mąż Ziby, Kamal, zostaje zamordowany. Kobieta jest w szoku i nie potrafi wytłumaczyć, gdzie znajdowała się w chwili zabójstwa. Rodzina Kamala jest przekonana o winie Ziby i wbrew woli zaciąga ją do aresztu. Oczekując procesu, kobieta spędza czas w towarzystwie kobiet, które doświadczyły podobnego losu. Trzydziestojednoletnia Nafisa cudem uniknęła honorowego zabójstwa, a ciężarna Mezghan czeka na łaskawe przyjęcie do rodziny kochanka. Mieszkając w więzieniu, kobiety tworzą między sobą nierozerwalną więź zbudowaną na fundamencie wykluczenia. Do tego zamkniętego świata przybywa Yusuf, prawnik Ziby. To Amerykanin afgańskiego pochodzenia. Jego wiara w prawa człowieka i tęsknota za rodzimym krajem przywiodły go do Afganistanu. Wie, że los jego klientki zależy od niego. Jednak przekona się, że zarówno ląd jego przodków, jak i Ziba kryją wiele sekretów.

KIEDY KSIĘŻYC JEST NISKO

Mahmud kocha swoją żonę Feribę ponad życie. Są razem szczęśliwi i dobrze im się wiedzie. Wszystko jednak się zmienia, gdy w ich kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie. Mahmud, z zawodu inżynier, staje się celem nowego reżimu fundamentalistów i zostaje zamordowany. Feriba, zmuszona do opuszczenia Kabulu z trójką dzieci, ma tylko jedną nadzieję: przedostać się do Europy i dołączyć do rodziny siostry w Anglii.Pod osłoną nocy, dzięki fałszywym dokumentom i życzliwym uchodźcom spotykanym po drodze,Feriba przedziera się do Iranu. Wyczerpana, zrozpaczona, ale zarazem silnie zdeterminowana, by dotrzeć do celu, nielegalnie dociera aż do Grecji. To w tym kraju rozegra się prawdziwy dramat: na ruchliwym rynku nastoletni syn Feriby, Selim, zostanie rozdzielony z resztą rodziny. Główna bohaterka, stojąc w obliczu tragicznego wyboru, decyduje się na dalszą podróż z dwójką pozostałych dzieci, Selim zaś wpada do tak zwanego podziemia – grupy niezidentyfikowanych Afgańczyków, którzy nawiedzają ulice europejskich stolic.

AFGAŃSKA PERŁA

Afganska perla

Jest Kabul, 2007 rok. Rahima i jej siostry tylko sporadycznie mogą uczęszczać do szkoły i rzadko wychodzą z domu. Nie mają braci, a ich ojciec jest uzależniony od narkotyków. Jedyną nadzieję pokładają w pradawnym zwyczaju zwanym bacha posh, polegającym na przebieraniu się dziewczynki za chłopca. Rahima, udając przedstawiciela płci męskiej, zyskuje taką wolność i swobodę, o jakich przedtem nawet nie śniła. Przechodzi totalną transformację zmieniającą całej jej dotychczasowe życie. Niemal sto lat temu podobnie postąpiła jej przodkini Shekiba i dzięki podjętej decyzji przeniosła się z małej afgańskiej wioski do przepięknego kabulskiego pałacu, w którym przepych był na każdym kroku. Afgańska perła to opowieść o tych dwóch kobietach, które podzielił czas, ale połączyły te same marzenia i ta sama odwaga dająca siłę do zmierzenia się z ogromnym wyzwaniem polegającym na oderwaniu się od własnych korzeni i całkowitej odmianie swego losu.

Każda książka to niezwykły ładunek emocjonalny i poruszająca lekcja. Dostarcza też niemałej rozrywki w znaczeniu pobudzania ciekawości. Ciężkie tematy rozwijają dojrzałość i pomagają sympatyzować się z kobietami z dalekich okolic. Bardzo polecamy!

Przeczytaj również: WYWIAD Z NADIĄ HASHIMI


Skomentuj

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*