Grupa Wydawnictwo Kobiece
Sohn Won-Pyung "Kontratak"

Sohn Won-Pyung: nowa powieść koreańskiej pisarki

Literatura azjatycka staje się obecnie coraz bardziej uznawana na arenie międzynarodowej, przynosząc czytelnikom niezwykłe spojrzenie na wschodni świat. Jednym z głosów tego nurtu jest Sohn Won-Pyung, koreańska autorka, która zdobyła uznanie zarówno w literaturze, jak i filmie. Wydawnictwo MOVA wydało kolejną jej książkę.

Droga do literackiego świata

Sohn Won-Pyung urodziła się w 1979 roku w Seulu i już od młodych lat marzyła o karierze literackiej. Mimo to, na początku swojej drogi artystycznej poświęciła się filmowi, kończąc Koreańską Akademię Sztuk Filmowych na kierunku reżyseria. Zdobyła uznanie krytyków za kilka produkcji krótkometrażowych, zanim skupiła się głównie na literaturze.

Kontratak. Gniewni trzydziestoletni

Jednym z najnowszych dzieł Sohn Won-Pyung jest powieść „Kontratak. Gniewni trzydziestoletni” (tytuł oryginalny: 서른의 반격 – Seoreunui bangyeok). Książka ta kontynuuje jej literackie dokonania, które zdobyły uznanie krytyków i czytelników na całym świecie.

„Kontratak. Gniewni trzydziestoletni” opowiada o trudnościach współczesnych trzydziestolatków w Korei Południowej. Główną bohaterką książki jest młoda Koreanka Ji-hye, która dostała się do jednej z korporacji na staż. Nie robi tam niczego bardziej zajmującego niż kserowanie stosów dokumentów, ustawianie krzeseł w salach wykładowych i bieganie po kawę do pobliskich kawiarni. Codziennie doświadcza szeregu drobnych upokorzeń. Musi bezwzględnie podporządkowywać się przełożonym, wykonywać najbardziej absurdalne polecenia i nie może kwestionować niczego. Mieszka w suterenie, choć rodzicom mówi, że to to miłe mieszkanko na piętrze. 

Z czasem – dzięki nowemu stażyście – dziewczyna zaczyna dostrzegać w życiu inne cele niż zdobycie stałego etatu. We dwoje zawiązują nieformalną grupę konspiracyjną, dokuczając tym, którym wszystko zwykle uchodzi na sucho. 

Za tę powieść  Sohn Won-Pyung zdobyła prestiżową południowokoreańską Literacką Nagrodę Jeju 4.3 w 2017 roku. 

Przełomowy debiut Sohn Won-Pyung

W literackiej karierze Sohn Won-Pyung jej debiutancka książka „Almond. Ten który nie czuł” okazała się przełomem, zdobywając Nagrodę Changbi za beletrystykę dla młodych dorosłych. Choć na początku pisarka publikowała pod pseudonimami, to właśnie ta książka przyniosła jej uznanie zarówno w Korei, jak i poza jej granicami. “Almond” zdobył tytuł “Książka Roku Lubimyczytać.pl 2021” w kategorii “Literatura młodzieżowa”. 

Dzieła  Sohn Won-Pyung stanowią nie tylko opowieści literackie, ale także okno na świat koreańskiego społeczeństwa, z jego specyficznym podejściem do pracy, życia i relacji międzyludzkich. Strony jej książek rzucają nowe światło na koreańską kulturę i społeczeństwo, zmuszając czytelników do refleksji nad uniwersalnymi tematami dorosłości, buntu i poszukiwania tożsamości. Jej niepowtarzalne spojrzenie przekracza granice kulturowe, otwierając przed nami fascynujący świat literatury azjatyckiej.

Monika Kalicka
Udostępnij
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Wydarzenia